Vojvodovo  stránky o bývalé české obci v Bulharsku

Vojvodovo a Bardarski Geran

   V roce 2015 jsme do Bulharska vyrazili v celkovém počtu osmi osob: Marek Jakoubek s manželkou Lenkou a oběma dcerami, Bořivoj Kňourek, Petr Klepáček a paní Anna Svobodová s vnukem Milanem Sehnálkem. Součástí této vojvodovské výpravy byla také návštěva obcí banátských Bulharů: Bardarského Geranu a Asenova. V Bardarském Geranu jsme se setkali s jeho starostkou Svetlanou Karadžovou, která o naší návštěvě napsala zprávu na internetové stránky této obce.

Отново за връзката с българските чехи във Войводово

Понеделник, 21 Септември 2015

   Чешките учени Марек Якоубек и Ленка Будилова не спират да изследват българските чехи и Войводово, а това несъмнено ги води за пореден път в Бърдарски геран - селото, с което Войводово някога е имало пълнокръвна и жизнена връзка, въпреки различията в религията. Заедно с двамата млади учени, този път дойдоха и чехи, които са родени във Войводово, а като деца са били преселени със семействата си, но и досега пазят топли спомени от България.

   За интересуващите се, новата книга по темата съдържа интересни факти от историята и преплитанията между двете общности. Изданието е осъществено в рамките на програмата Конкурс за студентски проекти 2014 към Катедрата по антропология при Философския факултет на Западночешкия университет в Пилзен.

Светлана Караджова

ucastnici-expedice-2015

Účastníci expedice Vojvodovo 2015 na konku muzea v Bardarském Geranu. Zleva: Milan Sehnálek,
Anna Svobodová, Lenka Jakoubková s dcerou Šárkou, Anna Petrova (za svobodna Hrůzová),
vzadu zleva Marek Jakoubek, Bořivoj Kňourek a Petr Klepáček.

Překlad:

Znovu s bulharskými Čechy z Vojvodova

Pondělí, 21. září 2015

   Čeští badatelé Marek Jakoubek a Lenka Budilová pokračují ve zkoumání historie bulharských Čechů z Vojvodova a to je přivedlo neomylně opět do Bardarského Geranu – obce, která měla kdysi s Vojvodovem těsné a živé vztahy, přestože mezi nimi byly rozdíly v náboženské oblasti. Se dvěma mladými vědci přijeli tentokrát také Češi, kteří se ve Vojvodovu narodili, v dětském věku společně se svými rodinami přesídlili do České republiky, avšak k Bulharsku mají stále vřelý vztah.

   Pro zájemce vyšla nová kniha s tímto tématem, která obsahuje zajímavé informace o historii a prolínání obou komunit. Publikace vyšla v rámci programu studentských projektů v roce 2014 na Katedře antropologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. 

kniha-vojvodovo

Původní zprávu si můžeze přečíst zde: Отново за връзката с българските чехи във Войводово.

 

• • •

konkurent-logoZprávu přejal informační portál největších regionálních novin v severozápadním Bulharsku – „Konkurent“ (www.konkurent.bg) .

Учени изследват Войводово

21. 9. 2015

   Чешките учени Марек Якоубек и Ленка Будилова пристигнаха в Бърдарски геран, за да научат повече за историята на село Войводово.

   „Бърдарски геран е селото, с което Войводово някога е имало пълнокръвна и жизнена връзка, въпреки различията в религията”, допълни кметът на Бърдарски геран Светлана Караджова. Тя уточни, че заедно с двамата млади учени, този път са дошли и чехи, родени във Войводово, а като деца са били преселени със семействата си, но и досега пазят топли спомени от България.

   От Катедрата по антропология при Философския факултет на Западночешкия университет в Пилзен дори са издали книга по темата съдържа интересни факти от историята и преплитанията между двете общности.

Překlad: 

Badatelé zkoumali Vojvodovo

   Čeští badatelé Marek Jakoubek a Lenka Budilová přijeli do Bardarského Geranu, aby se dozvěděli více o historii obce Vojvodovo.

   „Bardarski Geran je obec, která měla kdysi s Vojvodovem těsné a živé vztahy, přestože mezi obcemi byly rozdíly v náboženské oblasti“, uvedla starostka Bardarského Geranu Svetlana Karadžová. Se dvěma mladými vědci přijeli tentokrát také Češi, kteří se ve Vojvodovu narodili, v dětském věku společně s jejich rodinami přesídlili do České republiky, avšak k Bulharsku mají stále vřelý vztah.

   Na Katedře antropologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni dokonce vydali knihu na toto téma, která obsahuje zajímavé informace o historii obou komunit.

Původní zprávu na serveru „Konkurent“ si můžeze přečíst zde: Учени изследват Войводово.