Vojvodovo  stránky o bývalé české obci v Bulharsku

Vojvodovo – český venkov v Bulharsku

   Todor Božinov, Bulhar, který Vojvodovo fotografoval a napsal o něm heslo na Wikipedii, založil internetový blog „kashkaval tourist“ o cestovním ruchu v Bulharsku a na Balkáně. Na blogu uveřejnil článek s názvem „6 míst, u nichž nebudete věřit, že jsou v Bulharsku". Jedním z těchto míst je Vojvodovo, aneb, jak jej Todor Božinov nazval, „český venkov v Bulharsku“. Blog je v angličtině, přinášíme překlad části o Vojvodovu.

6 míst, u kterých nebudete věřit, že jsou v Bulharsku

Todor Božinov

   Přes relativně malou velikost a malý počet obyvatel, Bulharsko je kulturně velmi rozmanitá země. Pravděpodobně vás nepřekvapí, že v Bulharsku najdete mystické thrácké pohřebiště, středověké bulharské a byzantské hrady, anebo bohatě zdobené osmanské mešity, ale je zde i mnoho míst, o kterých nebedete vědět, co si o nich myslet.

   Přinášíme 6 míst, od francouzského letního paláce až po bývalou českou vesnici. Nevěřili byste, že jsou v Bulharsku. Samozřejmě s tipy, které vám pomohou se tam dostat a vše uvidět!

Vojvodovo

Ve Vojvodovu je ještě několik venkovských českých domů.

6. Český venkov?

   Vojvodovo je obec ztracená v bulharské Podunajské nížině, založená v roce 1900 českými kolonisty z Rakouska -Uherska.

   V dnešní době je Vojvodovo ospalá vesnička, o které jen málokdo slyšel. Nicméně, v Bulharsku je unikátní svými charakteristickými domy, které připomínají typický český venkov. Není to náhoda, protože Vojvodovo bylo založeno protestantskými Čechy v roce 1900 a místní prosperující česká komunita zde měla více než 500 členů a dokonce i českou školu. Je smutné, že Češi už dnes ve Vojvodovu nejsou, ale jejich kulturní dědictví je zde stále vidět.

  • Jak se do Vojvodova dostanete? Vojvodovo najdete v provincii Vraca, v blízkosti Kozloduje, Orjachova a Mizie. Pro cestu ze Sofie a zpět můžetedvakrát denně použít autobus ze sofijského Ústředního autobusového nádraží, který jezdí do Kozloduje.

2. dubna 2014

   Celý článek v angličtině najdete na stránkách kashkaval tourist.