Založení stránek Vojvodovo.cz

Pokud jste na naše stránky zavítali poprvé a o Vojvodovu jste ještě neslyšeli, měli byste vědět, že se jedná o obec v Bulharsku, jejíž obyvatele tvořili v letech 1900 až 1950 téměř výhradně Češi, kteří do Bulharska přišli převážně z jiné, známější české obce v zahraničí, z rumunské Svaté Heleny.
 
Můj dědeček na Vojvodovu žil a můj otec se zde narodil. Snažil jsem se na Internetu najít více informací o místech, která souvisí s mými předky, ale moc jsem toho nenalezl. Při tomto pátrání jsem se však seznámil s Markem Jakoubkem a jeho kolegyní, dnes již manželkou, Lenkou Budilovou, antropology, kteří se historií Vojvodova a jeho obyvatel zabývají.

Myslím, že by bylo škoda, aby z výsledků jejich práce zůstaly jen odborné články a vědecké publikace. Vydání knihy o Vojvodovu, bylo prvním významným krokem, jak seznámit širší veřejnost s osudy vojvodovčanů. Připadlo mi užitečné a důležité pomoci s dalším šířením informací o Vojvodovu na poli, které je mi blízké - na Internetu.

Nejsem programátor, ani webový designer a tak tyto stránky nejsou a v budoucnu zřejmě ani nebudou svým vzhledem a pojetím nijak výjimečné. Mohu se soustředit pouze na jejich obsah a informační hodnotu.

Doufám, že adresa Vojvodovo.cz bude užitečná všem, kteří v souvislosti s Vojvodovem hledají své kořeny a předky, kteří chtějí porozumět způsobu života jeho obyvatel a těm, kteří věří, že znalost a pochopení minulosti může být přínosem nejen pro ně samotné, ale i pro jejich děti, příbuzné nebo přátele.

 
Bořivoj Kňourek, administrátor
1. června 2009